Şavşatın Sesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Uluslararası Saat Ve Takvimin Kabul Edilmesi

15 Ocak 2013, 16:58

      Türk toplumunu, çağdaş toplumlar seviyesine çıkarmak ve devletlerarası ilişkileri kolaylaştırmak için takvim, saat ve sayıların değiştirilmesi gerekiyordu.
      Osmanlı İmparatorluğunda Hicri takvimle beraber bir de güneşin devrine göre hazırlanan Rumi takvim kullanılmaktaydı. 26 Aralık 1925 tarihinde kabul edilen kanunlarla Hicri ve Rumi takvim bırakılarak Miladi takvim kabul olundu. Alaturka saat yerine de milletlerararası saat usulü kabul edildi. Bunlardan başka, milletlerarası ölçü sistemi alındı. Hafta tatili olarak kabul edilen Cuma günü yerine, Pazar günü resmi hafta tatili günü olarak kabul edildi.
  1949 yılında ilkokullara, 1956 senesinde ortaokullara din dersleri konuldu. Bu derslere devam zorunluluğu olmamakla beraber, isteyen öğrencilere gereken dinsel bilgiler verilmektedir. Yine memleketimizde devrimlere bağlı, kültürlü din adamları yetiştirmek maksadıyla İmam-Hatip Okulları açıldı. Dini ve İslami bilgiler üzerinde uzmanlık yapmak isteyenler için İlahiyat Fakültesi açıldı (1950). 1967–1968 öğretim yılından itibaren liselere din dersleri konulmuştur.
      Bu okullarda yetişen müspet bilimlerle takviye edilmiş aydın din adamlarının yaratacağı dinsel duygular, artık köstekleyici değil, yürütücü ve ilerletici olacaktır.   
Takvim, saat ve ölçülerde değişiklik
         1925–1935 arasında gerçekleştirilen yasal değişikliklerle Türkiye Cumhuriyeti’nde kullanılan takvim, saat, rakam sistemleri, ağırlık ve uzunluk ölçülerinin değişmesi ile bayram ve tatil günlerinin düzenlenmesini içeren devrim yapıldı.
ULUSLARARASI SAAT, TAKVİM VE UZUNLUK ÖLÇÜLERİNİN KABULU   
      Cumhuriyet’ten önce Batı dan dan ayrı takvim, saat, sayı ve ölçüler vardı. Hafta tatili cuma günüydü. Takvim(hicri takvim)di. Sayı olarak eski sayıları, ölçü olarak da okka, dirhem, arşın, endaze, vb. ölçüleri vardı. Türk toplumu ile Batı toplumları arasındaki ilişkilerde büyük karışıklık ve güçlüklere yol açmaktaydı. 26 Aralık 1925'te miladi takvim kabul edildi., Alaturka saat yerine Batı'da kullanılan alafranga saat kabul  edildi.23 Mart 1931'de çıkarılan yasayla da gram, kilogram, ton, metre, kilometre gibi ölçülerin benimsendi. Bir yandan Batı ülkeleriyle ilişkiler kolaylaştırılırken, bir yandan da yurdun her yerinde tutarlı bir ölçü ve ağırlık düzeni kurulmuş oldu.    Verimli zaman, doğru ölçü, tartılı günler dileği ile…    Hoşça ve dostça kalın.

Bu haber 24497 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

YANLIŞ YÖNE SALLANAN PARMAK DOĞRUYU GÖSTERMEZ08 Ekim 2015
  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

HANGİ GAZETE HANGİ MANŞETİ ATTI?

 

FACEBOOK

facebok beğen bölümü

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

 

| Yazar Girişi |